W środę 22 lutego przypada „Środa Popielcowa”.
Msze Święte w tym dniu będą o godz. 6.30; 8.00; 16.00 i 18.00 wszystkie z ceremonią posypania głów popiołem, na znak pokuty.
W tym dniu obowiązuje post ścisły co do ilości i co do jakości.

Od środy popielcowej rozpoczyna się w Kościele liturgiczny okres Wielkiego Postu, który jest czasem pokuty i nawrócenia.
Środą Popielcową Kościół katolicki rozpoczyna liturgiczny okres Wielkiego Postu. Jest to czas przygotowania do Wielkanocy, która jest liturgicznym przeżyciem największego i fundamentalnego wydarzenia chrześcijaństwa — Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, który stał się człowiekiem i umarł dla zbawienia wszystkich ludzi.

Wielki Post to czas intensywnego życia duchowego, zerwania z grzechem i nawrócenia do Boga, pokuty, walki z własnymi słabościami i z mocami zła. Z liturgii znika radosne „Alleluja” i hymn „Chwała na wysokości Bogu”, a dominującym kolorem szat liturgicznych staje się fiolet. W tradycji Kościoła Wielki Post był też okresem intensywnego przygotowania katechumenów do chrztu, który otrzymywali w Wielkanoc.