Niedziela Palmowa
2.IV.2023 r.

1.    Dziś Kościół obchodzi pamiątkę uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy.

2.    Poświęcenie palm przed każdą Mszą Świętą. O godz. 12.00 uroczyste poświęcenie palm przed Kościołem a następnie procesja z inscenizacją wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy, wokół kościoła i Msza Św. a po Mszy Św. rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejsza palmę. Za ufundowanie nagród do konkursu dziękujemy bardzo serdecznie sponsorom.

3.    Dzisiaj Droga Krzyżowa o godz. 15.00, następnie Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godz. 16.00 a po Gorzkich Żalach Msza Św. ok. godz. 16.50 już bez kazania. Serdecznie zapraszam na te nabożeństwa wszystkich parafian a szczególnie młodzież i dzieci.

4.    W dzisiejszą niedzielę 2.IV przypada rocznica śmierci Św. Jana Pawła II (18 rocz.). W związku z tą rocznicą zapraszamy wszystkich Parafian w tym dniu na krótkie nabożeństwo i modlitwę pod pomnik Św. Jana Pawła II na godz. 21.37 (to godz. śmierci Św. JP II). Na to nabożeństwo przynieśmy lampki, by je zapalić przy pomniku na znak pamięci. 

5.    Zachęcamy jednocześnie wszystkich parafian by dziś udekorować okna naszych domów wizerunkami Św. Jana Pawła II a wieczorem zapalić lampki w oknach naszych domów na znak pamięci i szacunku dla Świętego Papieża. Zachęcamy również by szczególnie udekorować i zaznaczyć ul. Kard. Karola Wojtyły np. oświetlić ją zniczami. Niech ten nasz wysiłek złączony z dekoracją domów, ulicy i udziałem w nabożeństwie będzie formą wynagrodzenia Panu Bogu za te wszystkie obelgi i kłamstwa kierowane pod adresem Św. Jana Pawła II a tym samym uderzeniem w Kościół Chrystusowy.

6.    Przypominamy, że koperty z życzeniami świątecznymi są do odebrania w zakrystii Kościoła. Dlatego, bardzo proszę, aby zabrać życzenia, które są w zakrystii u Siostry dla siebie i swoich sąsiadów z ulicy. Jeszcze wielu parafian nie odebrało życzeń dlatego zachęcamy aby to uczynić dzisiaj. Chciałbym, żeby te życzenia dotarły do każdego domu przed świętami.

7.    W liturgii Kościoła rozpoczyna się Wielki Tydzień. Przeżywamy go tak, jak powinien przeżywać go człowiek wierzący, z wiarą. Przez ostatnie lata wielu z nas nie uczestniczyło w obrzędach Triduum Paschalnego ze względu sytuację epidemiczną. Zadbajmy o to by w tym roku wynagrodzić Panu Bogu ten miniony czas. Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota oraz Rezurekcja niech będą dla nas dniami szczególnego przeżywania misterium paschalnego. Tak organizujmy sobie czas, by jak najliczniej wziąć udział w obrzędach Triduum Paschalnego, by nasze przeżywanie Świąt Wielkanocnych rozpoczęło się już od Wielkiego Czwartku od Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej.

8.    WIELKI CZWARTEK.
Pamiątka Ostatniej Wieczerzy - ustanowienia Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa. Uroczysta Msza św. koncelebrowana Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00. Po Mszy Św. przeniesienie Pana Jezusa do Ciemnicy. Porządek adoracji: o godz. 19.00 Straż Honorowa i Róże. O godz. 20.00 - rodzice i dzieci, które przygotowują się do I Komunii Świętej. O godz. 20.30 Koło Gospodyń i Radio Maryja. O godz. 21.00 Ekspiacyjna Godzina Święta, którą poprowadzi Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. 

9.    WIELKI  PIĄTEK.
Dzień Męki i śmierci Zbawiciela. Obowiązuje post ścisły co do ilości i co do jakości. Nie ma żadnej dyspensy. Od godz. 7.00 rano adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. Porządek adoracji jest wywieszony w gablotce. Liturgia Wielkiego Piątku Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 17.15. Punktem kulminacyjnym w liturgii jest Adoracja Krzyża, po niej Komunia Święta i przeniesienie Pana Jezusa do Grobu i ostatnie Gorzkie Żale. O godz. 22.00 Adoracyjna Droga Krzyżowa. W tym czasie Adoracja Krzyża może się odbywać poprzez uklęknięcie, skłon i ucałowanie albo dotknięcie krzyża jako wyznanie naszej wiary wobec bliźnich oraz złożenie ofiary na Boży Grób w Jerozolimie. Honorową wartę przy Grobie Pańskim będą pełnić strażacy. W Wielki Piątek rozpoczęcie Nowenny do Bożego Miłosierdzia

10.    WIELKA  SOBOTA.
Dzień czuwania i adoracji przy Grobie Pańskim. Pana Jezusa adorujemy według wyznaczonego porządku. Poświęcenie pokarmów w kościele parafialnym o godz. 10.00, 11.00, 12.00 i 15.00. Poświęcenie pokarmów na Górnym Czańcu przy kaplicy o godz. 14.00, koło Gimnazjum o godz.14.20, przy krzyżu na Zagłęboczu o godz. 14.40 oraz na Bukowcu przy kaplicach o godz. 14.00 i 14.20  Prosimy o nie przysłanie pojazdów po księdza. Uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 18.00. Na Liturgię przynosimy świece!!!. Po niej Rezurekcja. Prosimy, by na Rezurekcję kobiety zabrały feretrony a mężczyźni i ojcowie, baldachim, chorągwie i świece. Rodziców prosimy, by na Rezurekcję przyprowadzili dziewczynki do sypania kwiatów i małych chłopców w komeżkach do dzwonienia dzwoneczkami. Próba sypania kwiatów we wtorek o godz. 17.00. Na rezurekcję zapraszamy także strażaków, oraz wszystkie poczty sztandarowe. Porządek nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu jest umieszczony w „Natanaelu Czanieckim”, w gablotce i na stronie internetowej.

11.    Przyszła niedziela to NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO. Porządek Mszy Św. jak w każdą niedzielę. Na Mszy Św. o godz. 9.00 będzie śpiewał chór „Potok”; a, o godz. 12.00 udzielimy Sakramentu Chrztu Św. i pobłogosławimy dzieci przeżywające I rocz. Chrztu i urodzin. Uroczyste Nieszpory Eucharystyczne kończące Święte Triduum Paschalne o godz. 16.30.

12.    Pod chórem i przy bocznych ołtarzach przez cały Wielki Post są wystawione puszki, gdzie można składać ofiary na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu. 

13.    Przy bocznym ołtarzu Św. Bartłomieja Ap. jest wystawiona puszka do której można złożyć ofiarę na pomoc dla potrzebujących na święta. Ta pomoc będzie skierowana do naszych parafian. Bóg zapłać za złożone tam ofiary.

14.    Zwyczajem lat poprzednich w okresie Wielkiego Postu w sklepach na terenie Czańca organizowana jest przez młodzież KSM zbiórka darów z myślą o potrzebujących. Kosze będą wystawione do środy włącznie. Pomagaliśmy Ukrainie i innym potrzebującym ale nie zapominajmy o naszych parafianach, którzy też potrzebują wsparcia i pomocy. Nie wszystkim wiedzie się jednakowo dobrze, są też tacy, którzy potrzebują wsparcia. Polecamy tę akcję waszej ofiarności i prosimy o pomoc.

15.    Z racji Wielkiego. Tygodnia kancelaria będzie czynna tylko w poniedziałek, wtorek i środę rano po Mszy Świętej.

16.    Składamy podziękowanie „Bóg zapłać” za sprzątanie Kościoła w minionym tygodniu. 
O pomoc w sprzątaniu  Kościoła w tym tygodniu prosimy: w poniedziałek z Czańca Górnego od P. Trojaków do P. Pałoszów a w sobotę Pasionki od P. Dudziaków do P. Marii Pawińskiej.

17.    Przy zakrystii jest do nabycia prasa katolicka Gość Niedzielny, Niedziela, Natanael czy inne...

18.    Wszystkim życzymy dobrej niedzieli i błogosławionego tygodnia!